Račetice.EU

Slavnosti cibule 13.9.2014 - Račetice

Přihlášení


Přihlásit přes Facebook (TEST)

Login :

Heslo :


 
Vyšel Račetický měsíčník 3/2014
Úklid
Vyšel Račetický měsíčník 11/2013

Slavnosti cibule 2011 - ohlédnutí za největší akcí v Račeticích

Odeslat článek přes FaceBook :
20.9.2011 - Josef Ryšavý :
17. září 2011 začalo Občanské sdružení přátelé Račetic okolí s místními farmáři, partnery a dobrovolníky novou regionální tradici. Jako oslavu úspěšné sklizně cibule (tzv. docibulná) jsme uspořádali velké Slavnosti cibule.

Velká akce v naší obci zakončila cca půl roku příprav a plánování, ruku k dílu přidali nejen členové našeho občanského sdružení. Všichni dohromady můžeme říct že jsme společně něco dokázali, děkuji všem organizátorům! Akce se konala pod záštitou Ústeckého kraje, Agrární komory, Zelinářské unie Čech a Moravy, MAS Vladař a mikroregionu Radonicko.

Celý den začal oficiálně od 10 hodin, akci zahájil moderátor Lukáš Budai. V průběhu dopoledne jsme byli svědky dvou průletů letadel JAS-39 Grippen armády České republiky. Další leteckou atrakcí byla dvojice ultralehkých letadel která startovala na nedalekém letišti a zajišťovala vyhlídkové lety. Od cca 12ti hodin se tato letadla nezastavila až do večera.

S moderátorem jsme připravili také jednu ze soutěží - vědomostní kvíz k traktoru Lamborginy, výherce se mohl s tímto krasavcem svést.

Během celého dne měli návštěvníci možnost prohlédnout si ceny které cibule z Račetic získala, ruční i strojové zpracování na výjevu z pole a výstavu cibulových odrůd. Paní Svobodová připravila i cibulové maskoty. Z cibulových pochoutek jste mohli ochutnat několik cibulaček, smažené cibulové kroužky a doslova trhákem ve VIP stanu byl také chleba se sádlem a cibulí.

Dalším programem který si ve spolupráci s pořadateli připravil svaz chovatelů z Libědic byla minifarma. Nejen děti obdivovali domácí zvířátka i 90kg divoké prase.

Račetice do nedávna také lákali turisty na atrakci BVP a tankodromu, i na této akci měli zájemci možnost svést se tímto malým tankem. Z dalších adrenalinových zážitků zde byl přepraven slalom s vozítky segway, paintballová střelnice, jízda Hummerem a symulátor formulových závodů. Vzhledem k zdravotním problémům jsme museli odložit akrobacii L29, v závěru večera nás "Delfín" alespoň pozdravil průletem.

Po kulturní vložce kterou od 12ti hodin obstarala dechová hudba Horalka Amati Kraslice vystřídal u moderátorského vesla Lukáše Budaje pan Rudolf Kozák a začali jsme několik soutěží, které se víceméně týkají zpracování a sklízení cibule.

Nejdříve museli soutěžící ukázat kdo dokáže nejrychleji oloupat 3kg cibule, velkou radost nám udělala hojná účast zkušených Račetických šampionek, následovala soutěž ve stříhání 10kg cibule a poslední disciplínou bylo přesýpání 20kg cibule z přepravky do pytle. Překvapením nejen pro moderujícího byla jediná soutěžící z této pětice, která k nám dorazila až z Ostravy! Během souteží přítomné pan Kozák seznámil také s léčivými účinky cibule a několika radami pro její zpracování.

Samotnou kapitolou byla dle reakcí návštěvníků výstava zemědělských strojů. K vidění bylo několik moderních kombajnů, více než desítka traktorů, manipulátory, malé úžitlkové vozítko i komunální sekačky. Toto představení strojů doplnila také expozice ruchadel a dalších sběratelských kousků ze historie zemědělství.

Během dne odhadujeme návštěvnost akce na 1500-2000 lidí.

Na závěr děkujeme ještě jednou všem sponzorům bez kterých by nebylo možno tuto akci uspořádat, jsou to zejména : Patok a.s., Severočeské doly, REML s.r.o., Bejo Bohemia, Ústecký kraj, rodinná farma Josef a Michal Ryšavý a další (viz. web www.slanosticibule.cz).

Galerie :

Článek vyšel : 20.9.2011